Proiecte finalizate

Asociaţia Stea a finalizat următoarele proiecte :

1. Educație pentru viitorselectat în cadrul concursului „Susţine un ONG” organizat de Fundaţia Orange, ce oferă anual fonduri pentru proiecte coordonate de angajaţii Orange România, program ce a oferit în 2014 finanţări de peste 125.000 lei.

2. Voluntariat pentru îmbunătățirea vieții copiilor și tinerilor străzii finanţat de către Comisia Europeană prin intermediul Programului “Tineret în Acţiune” – Acţiunea 2 : Serviciul European de Voluntariat.

3. "StradAlternativa" : finanţat de Popica Onlus (Italia), Solidarite Enfance Roumanie (Franţa), în parteneriat cu Grenoble Isere Roumanie (Franţa), Serviciul Public de Asistenţă Socială Satu Mare şi Asociaţia GIR 2003 Satu Mare

4. Pod Cultural Transfrontalier Pentru Incluziune Sociala - HUSKROUA/1101/082: finantat de Uniunea Europeana prin Programul CBC ENPI 2007-2013 Ungaria-Slovacia-România-Ucraina.

5. "Voluntariat pentru incluziunea copiilor şi tinerilor străzii" : finanţat de către Comisia Europeană prin intermediul Programului “Tineret în Acţiune” – Acţiunea 2 : Serviciul European de Voluntariat.

6. „Campanie de promovare a valorilor cetăţeniei şi civismului în comunităţile Satu Mare şi Mădăras”, finanţat de către organizaţia la Voix De l’Enfant din Franţa şi Solidarite Enfance Roumanie din Franţa

7. "Ateliere de educatie prin IT&C pentru copiii si tinerii străzii" : susţinut cu 8 pachete informatice în cadrul apelului la proiecte ASSOCLIC organizat de către Asociaţia Ateliere Fără Frontiere.

8. "Atelier ocupaţional pentru sprijinirea incluziunii copiilor şi tinerilor străzii"  : co-finanţat de către Fundaţia Soroş România, prin intermediul programului “Fondul de Urgenţă”, Consiliul Local Satu Mare prin intermediul SPAS Satu Mare şi asociaţiile Popica Onlus din Italia şi Croire Que Tout Est Possible din Franţa.

9. "Faţă în faţă cu drogurile" : finanţat de către Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale, prin intermediul Programului European „Tineret în acţiune”.

10. "Formarea profesioniştilor care lucrează cu copiii străzii şi în stradă - LLP-LdV/PAR/2009/RO/101" : finanţat de Comisia Europeana prin programul „Învăţare pe Tot Parcursul Vieţii”.