Drepturile copilului

Asociaţia Stea consideră că :
  • Toţi copiii au aceelaşi drepturi.
  • Nu este normal ca unii să nu aibă cele necesare pentru o bună dezvoltare astfel încât să devină un om implinit.
  • Nu este normal să închidem ochii şi să acceptăm că sunt copii la noi în oraş care trăiesc în condiţii de stradă:
                        •  nu este normal sămănânce din gunoi
                        •  să fie trimişi la cerşit,
                        •  să înceapăsăse drogheze de la 7 - 8 ani,
                        •  să se prostitueze de la vârste de 10 - 11 ani...
  • Nu este vina copiilor căsunt pe stradă
  • Pentru a-şi putea schimba situaţia ei au nevoie de sprijin, îndeosebi în ceea ce priveşte:
                        • educaţia,
                        • dezvoltarea abilităţilor lor,
                        • creşterea stimei de sine şi a încrederii căşi ei pot să devină ca oricare al adult din comunitate, ei au nevoie de îndrumare şi susţinere pentru a ajunge să facă ei înşişi eforturile necesare pentru ca să-şi construiască un viitor mai bun.
  • Un copil care nu merge la şcoală şi primeşte numai educaţia specifică subculturii străzii este foarte putin probabil să reuşească singur să ajungă un adult integrat social :
                        • să obţină şi să păsteze un loc de muncă,
                        • să aibă o locuinţădecentă,
                        • să-şi educe copiii într-un mod corespunzător.
  • Există riscul ca el să fie toata viaţa lui un asistat social si poate chiar, în unele cazuri, şi un potenţial delincvent.

Asociaţia Stea are nevoie de o susţinere cât mai mare din partea comunităţii locale. Doar împreună putem reuşi să reducem acest fenomen şi implicit să ne facem oraşul un loc mai sigur şi mai bun pentru toată lumea !

| Fisier : >77_Declaratia-drepturilor-copilului.pdf

| Fisier : >78_Declaration-of-the-Rights-of-the-Child-1923.PDF

| Fisier : >79_Conventia-ONU-cu-privire-la-drepturile-copilului---forma-prescurtata-Salvati-Copiii.pdf

| Fisier : >80_childrens-statement.pdf