Noutati

2018-11-26

Angajăm asistent social !

Copiii din medii defavorizate se confruntă cu multe suferințe și lipsuri. Una dintre provocările majore pentru ei este accesul la o educație de calitate, având în vedere că părinții și familiile lor nu știu și nu pot să-i sprijine în mod adecvat. Ei riscă să repete modelul de viață în condiții de subzistență, adâncindu-se într-un cerc vicios care pare fără scăpare... Și astfel, sărăcia și lipsurile par să fie o condamnare pe viață, pentru niște suflete care nu au nici o vină că s-au născut într-o familie săracă.

Cum ar fi să ai putere - detalii

2018-10-01

Festivalul Voluntariatului – sub semnul Supereroului

Miercuri, 3 octombrie 2018, sătmărenii își vor împărtăși bucuria de a contribui la schimbări pozitive în comunitate, în cadrul Festivalului Voluntariatului, o adevărată sărbătoare a implicării, a împlinirii de a face ceva ce contează pentru cei din jur, a entuziasmului de a acționa alături de oameni care împart aceleași valori. Aflat la cea de a treia ediție, evenimentul este realizat, în cadrul proiectului „Voluntariat &n - detalii

2018-09-29

Final de proiect „Inspiraţie-Atitudine-Determinare”

Sfârșitul lunii septembrie marchează finalul proiectului „Inspiraţie-Atitudine-Determinare”susținut de către Primăria Municipiului Satu Mare prin Centrul Cultural G.M. Z - detalii

2018-09-19

Oportunități de dezvoltare personală pentru tinerii sătmăreni în anul școlar 2018-2019

Asociația Stea în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Satu Mare desfășoară în perioada 19-28 Septembrie 2018 o campanie de informare a tinerilor sătmăreni cu privire la oportunitățile de voluntariat, educație nonformală și dezvoltare personală disponibile la Satu Mare în cadrul proiectului „Voluntariat - resursă pentru comunitate 2018”.

detalii

2018-08-06

Angajăm : Responsabil dezvoltare programe și relații publice

Prin intermediul unui nou parteneriat cu o importantă organizație internațională, asociația noastră își lărgește echipa și își dinamizează activitatea. În acest context căutăm o persoană responsabilă cu dezvoltarea programelor noastre. După etapa de formare pe care v-o propunem, vă veți alătura unei echipe internaționale de profesioniști dinamici și motivați. În plus, în îndeplinirea sarcinilor dumneavoastră veți avea o legătură strânsă cu diferitele servicii ale partenerilor noștri străini a căror experti - detalii

2018-07-17

Atelier de dezvoltare personală pentru tineri

Azi am încheiat cu succes seria celor 4 ateliere de dezvoltare personală organizate în cadrul proiectului „Inspiraţie-Atitudine-Determinare”susținut de către Primăria Municipiului Satu Mare prin Centrul Cultural G.M. Zamfirescu.

20 de tineri din Satu Mare alături de voluntari internaționali din Portugalia, Georgia, Cipru și Franța și-au dezvoltat azi abilitățile de luare a deciziilor făc - detalii

2018-07-16

Voluntariat - resursă pentru comunitate 2018

Asociația Stea în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Satu Mare și cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Satu Mare continuă tradiția promovării voluntariatului în rândul tinerilor sătmăreni printr-un nou proiect realizat în cadrul concursului local de proiecte de tineret.

Voluntariat - resursă pentru comunitate 2018desfășurat până - detalii

2018-06-18

Expoziție „EduMotivation” de colaje si desene

În data de 18 iunie 2018, începând cu ora 14.00 la Centrul Cultural G.M. Zamfirescu din Satu Mare, Asociația Stea are deosebita bucurie de a invita toate persoanele interesate la vernisajul expoziției „EduMotivation”, ce ilustrează prin desene și colaje planurile de viitor construite împreună cu 30 de copii care frecventează centrul de zi Stea. Expoziția pune în valoare viziunile copiilor formate în urma activității intense din ultimele 5 luni care a avut ca scop să le lărgească orizontul cu privire la oportunitățile de viitor care-i așteaptă, încurajând - detalii

2018-06-11

Oportunități de dezvoltare personală pentru liceenii sătmăreni pe timpul vacanței de vară

Asociația Stea în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Satu Mare desfășoară în perioada iunie – iulie 2018 o amplă campanie de informare a tinerilor sătmăreni cu privire la oportunitățile de voluntariat, training și dezvoltare personală disponibile peste vară în cadrul proiectului „Inspiraţie-Atitudine-Determinare” susținut de către Primăria Municipiului Satu Mare prin Centrul Cultural G.M. Zamfirescu.

- detalii

2018-06-11

Premierea câștigătorilor concursului cu mesaj antidrog

Asociația Stea în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Satu Mare a organizat în data de 6 iunie 2018 la Casa de cultură G.M. Zamfirescu, în sala mică de spectacole, Gala de premiere a concursului de creație antidrog realizat în cadrul proiectul „Inspiraţie-Atitudine-Determinare” susținut de către Primăria Municipiului Satu Mare prin Centrul Cultural G.M. Zamfirescu.

detalii