2017-03-28

După muncă și răsplată: tinerii de la „Grădina Stea” în tabara terapeutică

Cei 7 tineri care din aprilie 2016 sunt implicaÈ›i în programul aprofundat de dezvoltare personală È™i profesională în cadrul proiectului „Grădina Stea” participă în perioada 26 – 31 martie 2017 la tabăra terapeutică organizată la Complexul Mujdeni din localitatea OraÈ™u Nou din judeÈ›ul Satu Mare.

În anul care au trecut tinerii proveniÈ›i din medii extrem de defavorizate È™i cu multiple probleme de integrare socială au dat dovadă de multă voință pentru schimbare È™i putere de muncă. Implicându-se în programul zilnic de terapie prin horticultură, ei È™i-au dezvoltat abilitățile de viață È™i au învățat să facă față provocării de a crea È™i se a susÈ›ine o grădină de legume È™i plante aromatice prin tehnici de agroecologie, fără pesticide È™i îngrășăminte chimice.

Printre roadele muncii lor nu se numără doar progresele lor semnificative în cee a ce priveÈ™te dezvoltarea capacității de a deveni membrii productivi ai societății, ci È™i crearea activității de economie socială care oferă sătmărenilor una din cele mai accesibile alternative de a consuma legume ecologice cu livrare la domiciliu : www.gradinastea.ro.

Astfel, după realizarea tuturor pregătirilor pentru noul sezon (coÈ™ul de primavară va fi lansat în scurt timp), tinerii beneficiază acum de o binemeritată ocazie de relaxare activă È™i învățare în cadrul unei tabere a cărui program este menit să le asigure o stare de bine (plimbări în natură, activități sportive, foc de tabără), oportunități de dezvoltare profesională (instruire interactivă în domeniul agroecologiei) È™i multă susÈ›inere a creÈ™terii încrederii È™i stimei de sine prin sprijin în conÈ™tientizarea progreselor făcute È™i încredere în capacitățile lor de a continua să-È™i constuiască un viitor mai bun.

Aceste activități sunt realizate în cadrul proiectului „Grădina STEA”, sponsorizat de FundaÈ›ia PACT cu suÈ›inerea financiară a OMV Petrom în cadrul programului de finanÈ›are „Idei din Èšara lui Andrei”.

Despre Asociaţia Stea

AsociaÅ£ia Stea este o organizaÅ£ie neguvernamentală înfiinÅ£ată în anul 2004 a cărei misiune este aceea de a contribui ÅŸi de a milita pentru respectarea drepturilor fiecărui copil ÅŸi tânăr, pentru ca acesta să se dezvolte ca parte a unei societăţi responsabile. AsociaÅ£ia Stea luptă împotriva cerÅŸetoriei ÅŸi a exploatării copiilor ÅŸi tinerilor susÅ£inându-i să devină independenÅ£i prin educaÅ£ie ÅŸi obÅ£inerea unui loc de muncă.

Pentru mai multe detalii, vă stăm la dispoziţie la telefon 0743174169, persoana de contact: Cristina Bala, coordonator implementare proiect sau va rugăm să accesați : http://itla.taraluiandrei.ro/ideidin-tla, www.fundatiapact.ro, www.gradinastea.roși www.asociatiasteasm.ro

Inapoi