Ca urmare a multiplelor probleme de sănătate identificate, echipa noastră consiliază și mediază accesul persoanelor marginalizate către serviciile medicale din comunitate, furnizează medicamente, produse contraceptive, vaccinuri, materiale tehnico-sanitare pentru tratarea plăgilor și afecțiunilor cutanate apărute cu mare frecvență îndeosebi la beneficiarii fără adăpost.

            Un sprijin major ne este acordat de catre Dr. Micul prin asociația GIR 2003. Persoanele cu boli transmisibile sunt monitorizate și însoțite cu regularitate pentru tratament. Astfel prevenim răspândirea unor boli la nivelul comunității locale.

            În cadrul centrului de zi copiii și tinerii participă cu regularitate la programul de educație pentru sănătate. Aceștia își dezvoltă deprinderi de realizare şi menţinere a igienei corporale şi vestimentare, prevenire a bolilor (inclusiv cele cu transmitere sexuală), prevenire a sarcinilor nedorite, creascând gradul lor de conştientizare şi de informare corectă în domeniul sănătăţii.