Prim ajutor pentru a crede în potețialul de a-și urma cariera la care visează

“Dacă nu-l putem ajuta pe omu căzut, noi suntem de vină?”, a întrebat îngrijorat micuțul Gabi imaginându-se în postura de salvator. S-a liniștit atunci când voluntarele de la Societatea Națională de Cruce Roșie, filiala Satu Mare i-au spus că primul lucru pe care trebuie să-l facă în asemenea momente este să sune la 112. Dar până la sosirea ambulanței, chiar și un copil poate salva o viață dacă cunoaște manevrele de urgență.

Continue reading

Emoții, adrenalină, admirație și întâlnirea cu adevărații eroi ai zilelor noastre

“Mi-am dorit să devin pompier de mic și chiar dacă nu am avut încredere în mine atunci, am învățat și m-am imaginat mereu că o sa ajung ceea ce îmi doresc. Nu e ușor, dar pentru o meserie pe care o iubești este nevoie să depui efort. Iar școala să fie pe primul loc pentru că orice profesie pe care o doriți, important este să ai măcar 12 clase. Sunteți copii isteți, puternici, puteți să deveniți orice doriți”, le-a transmis pompierul preferat al copiilor.

Continue reading